За офіційними даними, близько 400 тисяч українських сімей змушені орендувати житло. Кількість орендарів, що винаймають помешкання неофіційно — невідомо, адже більшість орендодавців воліють уникнути сплати податків, тому не підписують офіційний договір про оренду.
Щодня гаряча лінія податкової інспекції рясніє зверненнями громадян про незаконну здачу житла в оренду та ухилення орендодавців від сплати податків. Зазвичай телефонують небайдужі сусіди, працівники ЖЕКів, деколи навіть самі орендарі. Також працівники податкової інспекції збирають інформацію з відкритих джерел, зокрема з таких як оголошення в Інтернеті, в газетах та інших.
Здавати квартири в Івано-Франківську неофіційно значно прибутковіше, проте, це може нести за собою ряд проблем із законом. Щоб легально зняти квартиру в Івано-Франківську потрібно звертатися до ріелторських агентств, які допоможуть укласти договір оренди та передбачать усі проблеми та нюанси, що можуть виникнути в процесі винаймання.
Спочатку необхідно визначити суму доходу, яку орендодавець отримав за певний час. До цієї суми додається нарахований податок на доходи фізосіб, що становить 18%, та військовий збір в розмірі 1,5% від отриманого та задекларованого доходу громадянина.
Спробуємо розрахувати суму податку за один рік, якщо плата за оренду становить 3 500 грн (середня вартість оренди в Івано-Франківську)
У випадку, коли орендодавець здає житло неофіційно, тобто уникає сплати податків, передбачена система штрафів. Контролюючий орган самостійно здійснить нарахування податку та штрафу за несплату.
Розрахуємо суму штрафу, якщо плата за оренду становить 3 500 грн
Отож, якщо ви плануєте здавати своє житло в оренду, краще одразу оформити все відповідно до вимог чинного законодавства. Це дозволить вам перестрахуватися у випадку виникнення непорозумінь з орендарем та уникнути нарахування штрафів та проблем з податковою інспекцією.